Mohou lyžaři přeprodávat skipasy!

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

dTest: Lyžaři mohou skipasy přeprodávat, vlekaři zneužívají své postavení

Ceny skipasů na českých horách zdražují, proto se lyžaři snaží nejrůznějšími způsoby ušetřit. Běžnou praxí je, že si lidé koupí celodenní permanentku, ale lyžují pouze část dne a pak ji přeprodají, nebo dají někomu jinému. Lyžařské areály se tomu snaží zabránit a fotí si své zákazníky. Pokud zaznamenají průchod jiné osoby na stejnou permanentku, zablokují ji.
Přes počáteční nelibost si čeští lyžaři stejně jako ti zahraniční zvykli. Je taková praxe vůbec možná?

Podle práva se jízdenky dělí na ty, které jsou na jméno, a ty, které jsou na držitele. Ty na jméno patří konkrétní osobě, zpravidla mají charakter jízdenky sezónní a jejich půjčování někomu jinému je obecně nepřípustné. U jízdenek na držitele je to ale jinak.

Ilustrační foto

Užívat jízdenku není oprávněn jen ten, kdo ji koupil, to by musel každý na kasu jednotlivě, ale ten, kdo se platnou jízdenkou prokáže. „Legislativa nezakazuje jízdenku někomu předat, aby využil právo z přepravy,“ uvádí právník Lukáš Zelený ze spotřebitelské organizace dTest.

„V minulosti se dokonce soudy zastaly člověka, který koupil jízdenku od jiného lyžaře s úmyslem ji prodat dál. Nejvyšší soud v Česku v roce 2006, zjednodušeně řečeno, prohlásil, že se nejedná o nic protiprávního,“ dodává právník.

Lyžařské areály ale mají svoje podmínky, kde lze nalézt ledasco. Někdy prohlásí, že „průchodem přes turniket se jízdenka znehodnotí a je vázána na osobu držitele, čímž je nepřenosná“.

Sjezdovka Skalka, prosinec 2017. Ilustrační foto.

Tato varianta je po právní stránce hotovým nesmyslem, protože držitelem je ten, kdo jízdenku ovládá a považuje ji za svou, což v jedné chvíli může být jedna a v druhé chvíli úplně jiná osoba, zamýšlené znehodnocení udělá z jízdenky na držitele jízdenku na jméno jen těžko.

Jindy v podmínkách lyžařských areálů najdete jen lakonické konstatování, že permanentka je nepřenosná a nesmí být půjčována ani prodávána. Na tuto variantu nezbývá lyžaři než přistoupit, pokud chce jezdit a nic jiného vlekař neumožňuje.

Každou podmínku smlouvy lze ovšem zkoumat z pohledu, zda podnikatelvůči spotřebiteli nepřiměřeně nezneužívá svého postavení. Provozovatel má bezpochyby právo zamezit takovému zneužívání, kdy na jednu jízdenku jezdí ve stejný čas více lidí, proto má každý turniket nastavený časový interval, ve kterém se dá jízdenka použít pro další jízdu.

Je ale zneužitím jízdenky, pokud na ni dopoledne jezdí jedna osoba a odpoledne někdo jiný? Podle Nejvyššího soudu nikoliv. Ten ale řešil trestní stránku věci. Naštvaný spotřebitel se zablokovaným skipasem se na soud ještě neobrátil, a tak je otázka zneužívání postavení provozovatele skiareálu stále otevřená.
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/dtest-preprodej-skipasu-je-legalni-20180110.html

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.